Barvy z přírodních surovin

V interiérech dnes trávíme až 90% času. Pro naše zdraví je podstatné, čím se zde obklopujeme. A to nejen kvůli surovinovému složení. Naše tělo potřebuje být obklopeno přírodními materiály, jedině tak může zůstat zdravé. Jak fyzicky, tak psychicky. V exteriéru pak neváhejme využít symbiózu přírodních nátěrů a přírodních materiálů jako je dřevo, kámen, minerální podklady. Odolnost, jednoduchá obnova a trvanlivost jsou ty nejpádnější argumenty.

 

Barvy na dřevo


Dřevo je přírodní materiál, který se v interiéru i exteriéru nabízí pro své jedinečné technické a pohledové vlastnosti. Je oblíbeným konstrukčním materiálem kvůli svým mechanickým vlastnostem. Je neopomenutelným prvkem interiérů díky svému vzhledu v kombinaci s odolností.

Když se řekne „barva na dřevo“, je jasné jen to, že chceme dřevo povrchově ošetřit, abychom zvelebili jeho kvality. Každý produkt má své výhody i nevýhody, které spočívají zejména v technických omezeních. Je dobré vlastnosti produktů pečlivě zvážit a v kombinaci s vlastnotmi podkladu a účelu realizace je využít v náš dlouhodobý prospěch.

 

Tvrdý voskový olej

Jedná se o mezistupeň mezi oleji a laky. Je možné je barevně tónovat. Součástí směsi jsou oleje, které napouštějí dřevo do hloubky a poskytují mu tak hloubkovou ochranu a zároveň je na povrchu vytvářena mechanicky odolná vrstva. Jednoduše se aplikují velurovým válečkem. Po aplikaci se odpaří benzínová složka směsi. Jsou vhodné pro kutilské DIY projekty. Na trhu jsou nabízeny ve více variantách lesku/matu, matnější je Univerzální tvrdý olej.
Povrch je třeba ošetřit minimálně ve dvou vrstvách, první vrstva je vždy nerovnoměrná kvůli různé savosti dřeva. Druhá vrstva povrch sjednotí. Ideální je aplikovat mezibrus (P180) kvůli sedání prachu do zasychající vrstvy.

Povrch je možné obnovit v ploše bez nutnosti jej celý brousit.

 

Olej na dřevo

Oleje si jako povrchová úprava dřeva právem říkají o svůj podíl na trhu. Ať už se jedná o olej na dřevěnou podlahu nebo o olej na dřevěný nábytek, transparentní či barevnou variantu, vždy je dobré
věnovat pozornost obsahu rozpouštědel, značených jako obsah VOC.
Je možné zvolit oleje, které rozpouštědla neobsahují, na dřevo tak nanášíte pouze směs oleje (vosků)
a pryskyřic. Vašemu kontaktu s povrchem přírodního materiálu tak nestojí nic v cestě. Dřevo je
hluboce napuštěno olejem a na povrchu je vytvářena mikrovrstvička pryskyřic. S tímto se pojí i proces
aplikace a především vysoká výtěžnost m 2 z jednotky objemu – tedy nízká spotřeba.
I transparentní oleje prokreslují texturu dřeva, při zvolení barevné varianty zvýrazní letokruhy
v příslušném odstínu.
Olej se tence nanese na povrch a po cca 30min zavadání, kdy dřevo nasaje potřebné množství
materiálu, je třeba setřít přebytečný olej z povrchu, ideálně nebrusnou podložkou, tzv. padem. Druhá
vrstva opět sjednocuje vzhled povrchu.

Takto vzniklý povrch je možné lokálně opravovat a při správné údržbě vydrží desetiletí. Snadná
udržitelnost a obnovitelnost je hlavní důvod proč je olej ideální na kuchyňskou pracovní desku. Oleje
je možné používat i v exteriéru třeba jako olej na zahradní nábytek, terasy nebo fasádu.

 

Dekorační vosk

Směs nejtvrdšího rostlinného vosku z palmy karnauba, pigmentu a vody. Ideální pro méně
zatěžované povrchy v interiéru, kde oceníte jeho rychlou aplikaci a schnutí a širokou paletu odstínů.

 

Laky

Do této skupiny patří jak transparentní nátěry (například klasický lak na parkety), tak bílé i barevné krycí emaily. Nátěry jsou složeny z plniva (pryskyřice), které po vypaření pojiva (voda, benzín) vytváří na povrchu vrstvu.

Častou jsou rozděleny na dle použití na interiérové barvy, krycí barevné exteriérové laky z přírodních surovin mohou být nazývány Selská barva.
Laky a barevné laky není možné lokálně opravovat, pokud je zvolíme jako ošetření podlahy, jakmile se povrch „prochodí“ a začne vystupovat neošetřené dřevo, je třeba povrch zbrousit a celý proces ošetření opakovat.

 

Lazura na dřevo

Lazury se dělí na tenkovrstvé a silnovrstvé. My v Biofa sázíme na ty tenkovrstvé, vodou ředitelné
olejové lazury, které penetrují podklad, vytvářejí trvale elastickou ochrannou vrstvu, která umožňuje
dřevu dýchat a zároveň reagovat na teplotní změny bez vzniku mikrotrhlin.
Barevná lazura vytváří na povrchu rovnoměrný barevný film, s podobným efektem na vzhled dřeviny
jako dívat se přes barevné sklo.
Lazuru doporučujeme jako ideální venkovní barvu na dřevo nejen proto, že obstála při zkoušce
přírodním stárnutím v Ift Rosenheim (EN 927-3).


Olej na dřevo venkovní

Ochránit dřevo v exteriéru znamená respektovat a znát základní fyzikální procesy.
Dřevo je na povětrnosti vystaveno vlivu počasí, jakýkoliv povrchový film tak časem degraduje. V Biofa jsme zvolili cestu vytvoření prodyšného povrchovévo filmu, který zároveň dřevo napouští a impregnuje do hloubky.
Venkovní olej na dřevo vytváří trvale elastický film, který umožňuje objemové změny dřeva, ke kterým dochází v důsledku změn teplot a vlhkosti. S touto strategií eliminujeme situace, kdy dřevo vyhnívá pod zdánlivě neporušeným povrchem.

Snadná obnova nátěru bez nutností broušení je tak nejspolehlivější a nejtrvalejší ochranou. Větru, slunci a dešti neporučíme, nezbývá než je respektovat a v souladu s technickými parametry dřeva posílit jeho odolnost na dlouhá léta. Olej proniká do hloubky dřeva, oživuje a zachovává jeho přirozenou strukturu a chrání dřevo před vlhkem. Při dostatečné péči a obnově nátěru nedochází k typickému zašednutí dřeva. Je vhodný jako první podkladový nátěr a pro péči o veškerá broušená, hoblovaná a hrubě z pily zpracovaná dřeva v exteriérech.

 

 

Uvedený přehled jednotlivých skupin produktů je pouze základním dělením. Neexistuje ideální
materiál pro každou realizaci. Před výběrem vhodného produktu pro povrchové úpravy dřeva
doporučujeme ujasnit si kritéria podle kterých budeme vybírat:

  • interiér nebo exteriér
  • míra mechanické zátěže
  • použitá dřevina
  • požadavky na vzhled (barevnost/matovost)
  • způsob zpracování/aplikace produktu
  • požadavky na materiálové složení (absence benzínu)

 

Nástěnné barvy z přírodních surovin

Povrchy Vašeho domu (bytu) se dají přirovnat k další ochranné slupce, ve které trávíme valnou část našich životů. Stejně jako kůže, či Vaše oblečení i tato vrstva potřebuje „dýchat“ a měla by obsahovat pouze takové látky, které naše tělo zná.

Barvy z přírodních surovin pomáhají vytvářet přívětivé prostředí - jsou difúzní (mají otevřené póry), díky čemuž se přirozeně redukuje kondenzace vodních par, která má často na svědomí vznik plísní. Plnivem jsou minerální částice, žádné plasty. Stěny tak mají menší elektrostatický náboj, chytají méně prachu, což je příznivé nejen pro alergiky.

Přírodní barvy nejsou „jen“ zdravou alternativou konvenčním produktům, mají i vhodné technické vlastnosti, které pomáhají vytvořit příjemné klima v obytných prostorách.

Silikátová nástěnná barva

Vezmeme horninu potaš, která má vysoký podil křemenných minerálů, tu rozemeleme a za vysokých teplot pomalu smícháme s vodou. Vzniká tak základní pojivo této barvy - hydratované draselné vodní sklo. To znovu zahříváme a mícháme s křídou, titanovou bělobou a nakonec přidáme minerál mastek. Vzniká tak nástěnná barva s vyjímečnými technickými vlasntostmi a parametry (prodyšnost) z kategore "non toxic" nátěrů. Díky fyzikálním vlastnostem užitých minerálů, dochází ke spojení nátěru s podkladem v každém místě kontaktu, což zajišťuje vysokou paropropustnost.

Stěny domu, který obýváme tak dýchají spolu s námi. Nátěr je přirozeně zásaditý, což je prostředí nevhodné pro růst plísní a řas. A proč je tam ten akrylát? Zatím to neumíme jinak, barva by bez této příměsi ztuhla v kyblíku než by se dostala na vaši stěnu. Z možných řešení jsme vybrali příměs čištěného akrylátu, který neobsahuje organické aromatické sloučeniny (to jsou ty "plástve" co jste si možná někdy někam kreslili při hodinách organické chemie..).

barevné odstíny

Inspirujte se přírodními tóny vzorníku BIOFA Silic nebo zvolte vybrané odstíny z celosvětově uznávaných vzorníků RAL a NCS.
Když dojde na vlastní výběr barevných odstínů, faktazii se meze nekladou. Přesto je dobré zvážit některé faktory, které u výběru barev mohou hrát roli.
Žijeme v době, která nás zahlcuje ohromným množství informací, vizuálních vjemů a podnětů. O naši pozornost denně zápasí specializované marketingové týmy s ohromnýcm kapitálem v zádech.
Potřeba odpočinku, zklidnění, zvnitřnění a napojení na sebe sama se stává o to důležitější. Mít stabilní "doma", kde se cítím bezpečně, pohodlně, zkrátka fajn je tak pro naši pohodu naprosto zásadní.
Z hlediska barev lze tento pocit ovlinit zachování několika princpů.

vyváženost

Hledáme ji všude. A instinktivně ji hledá i naše mysl. Pokud se tedy rozhodneme použít intenzivní barevné odstíny pro vytvoření specifické atmosféry v místnosti, je pro vyvážení vhodné tyto jasné barvy kombinovat s doplňkovými pastelovými tóny.
Více doporučujeme nastudovat v teorii barev od J.W. Goethe

efekt odstínu

Zelené tóny - zelená zrcadlí přírodu. Je to barva naděje a má harmonizační a vyvažující efekt. Zelená reprezentuje život, jaro, nové začátky a růst. Odstíny zelené podporujete optimismus a asertivitu.

Modré tóny - voda a nebe, pohled na ně nám pomáha nastolit relaxujicí atmosféru pobytu venku, který máme mnozí spojený s časem dovolených. Zklidňující a osvěžující efekt, který zvedá náladu a zvyšuje chuť do jakékoliv aktivity. Modré jsou také spojený s aristokracií, reprezentují věrnost, harmonii a spokojenost.

Červené tóny - barva ohně, reprezentuje silné emoce. Energie, síla, vůle a odhodlání. S těmito tóny je spojen silný charakter, sebevědomí, silná vůle a kreativita.

Žluté tóny - barva světla, přináší teplo a život. Již samo vytvoření atmosféry zalité slunce zvedá náladu a vytváří úsměv na tváři. Odstíny pro lidi s otevřenou a radostnou myslí.

Bílé tóny - unoverzální sjednocující tón, který je ideální kombinovat s jakýmkoliv dalším barevným odstínem. Ideální pro všechny, kdou jsou přesycení vjemy z okolí a potřebují prostor pro relaxaci.


Šedé tóny - kontroverzní ale stále s rostoucí popularitou, tmavé i černé stěny se mohou na prvné pohled zdát děsivé, vyjadřují rozhodnost a odhodlání. A s vhodnými doplňky mohou vypadat velmi elegantně. Velmi dobře fungují pro zvýraznění efektu ostantních barev v interiéru.


velikost a prosvětlenost místnosti

Bílé, světle krémové a pastelové odstíny modré, zelené a fialové jsou vhodné pro optické rozjasnění prostoru. Čím menší pokoj, tím světlejší odstín je dobré zvolit. Žluté odstíny pomáhají vnést jas do prostor bez přímého denního světla.
Pokud máte opačný problém a pokoj se vám jeví příliš velký, vybírejte z tmavších odstínů. Jedna tmavá stěna v místnosti pokoj opticky zmenší, dvě protější stěny v tmavém odstínu udělají pokoj pocitově užší.
Vliv na vzhled místnosti má také nabarvení stropu. Světlé odstíny a bílá pokoj pocitově dělají vyšším, tmavé odstíny naopak.

Ať už vyberete odstíny jakékoliv, přejeme vám zejména hodně udržitelné radosti a stabilitu bydlení, které vydrží dlouhá léta.

 

 

Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše